III sektor w Polsce – fakty i perspektywy

W Polsce działa niemal 20 tysięcy fundacji i około 100 tysięcy stowarzyszeń. Serwis ngo.pl, który zbiera informacje na temat III sektora w naszym kraju podaje, że roczny budżet połowy tego typu organizacji to nie więcej niż 27 tysięcy złotych, a co trzecia na finansowanie swojej działalności ma mniej niż 10 tysięcy złotych.

Co jest największą bolączką większości fundacji? Przede wszystkim finanse, a więc pozyskiwanie środków dla swoich podopiecznych, a nierzadko także na pokrycie kosztów bieżącej działalności. Między innymi dlatego co roku z mapy fundacji i stowarzyszeń znika wiele podmiotów, a powstała w ten sposób luka nie zawsze jest uzupełniana przez nowe organizacje.

 

Hej! Zobacz jak możesz pomóc zebrać pieniądze na rehabilitację poparzonej Sary

 

Dlatego spółka Mad Mountain, która zarządza i finansuje działalność serwisu wspomagam.com każdego tygodnia nawiązuje kontakty z kolejnymi fundacjami i proponuje im wsparcie w realizowaniu swojej misji. Wykorzystując potencjał finansowania społecznościowego możemy uwolnić energię Polaków, a jak pokazują badania – około 2/3 naszych rodaków angażuje się finansowo w rozmaite inicjatywy społeczne.

Wierzymy, że wykorzystując potencjał Internetu możliwe jest docieranie z pomocą do wszystkich, którzy tego potrzebują. Nie wszystkie problemy rozwiąże 1 procent podatku – ta forma wsparcia dotyczy raptem około 8 tysięcy instytucji ze statusem Organizacji Pożytku Publicznego. Nie da się oczywiście nie docenić tego sposobu finansowania działalności charytatywnej i społecznej, ale każdy – nawet niewielki – datek poza tym systemem ma wielką moc.

Jeżeli w Waszym otoczeniu znajdują się fundacje, które nie są w stanie samodzielnie zebrać pełnej sumy potrzebnej ich podopiecznym – powiedzcie im o naszej inicjatywie. Za pośrednictwem platformy wspomagam.com każda zarejestrowana w Polsce fundacja może organizować zbiórki na ważne projekty i wykorzystywać finansowanie społecznościowe w swojej działalności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.